GBA 3,5/28 już w naszym garażu

W piątek powitaliśmy pierwszy w naszej historii fabrycznie nowy wóz pożarniczy. Jest to samochód średni gaśniczy ze zbiornikiem wody o pojemności 3500 l wody oraz autopompą o wydajności 2800 l/min (GBA 3,5/28). Zabudowa została wykonana przez firmę Szczęśniak na podwoziu Renault D16. W standardzie pojazd został wyposażony w wyciągarkę (uciąg ponad 9 t), maszt oświetleniowy, działko wodno-pianowe, linię szybkiego natarcia, radiostację, sygnalizację świetlno-dźwiękową, szperacz pogorzeliskowy, system zraszania podwozia oraz spersonalizowane mocowania na sprzęt.

Nabytek kosztował 814.000,14 zł, z czego 800.000 zł zostało pokryte przez dofinansowanie zdobyte przez mieszkańców Gminy Wyry w profrekwencyjnej inicjatywie „Bitwa o wozy” (II edycja). Na tę kwotę złożyło się 400.000 zł przekazane przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz 400.000 zł przekazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pozostałe 14.000,14 zł sfinansowano ze środków gminnych.

Szacujemy, że w ciągu 2 tygodni sfinalizujemy formalności związane z rejestracją pojazdu i będzie mógł już wyjeżdżać akcji ratowniczo-gaśniczych. Ten czas wykorzystamy na szkolenie kierowców i strażaków oraz na doposażenie samochodu w sprzęt. Mamy nadzieję, że wóz będzie dobrze służył naszej lokalnej społeczności przez około 30 lat. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim mieszkańcom Gostyni i Wyr za aktywną postawę podczas wyborów oraz kolegom z OSP Wyry za wspólne włączenie się w akcję. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, zainteresowane zobaczeniem pojazdu.

One thought to “GBA 3,5/28 już w naszym garażu”