Skip to main content
Dwóch strażaków z OSP Gostyń prowadzi szkolenie, wokół nich stoi młodzież, a za nimi widać samochód pożarniczy.

Młodzieżowa drużyna pożarnicza

Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyni prężnie działa młodzieżowa drużyna pożarnicza. Powstała ona z myślą o młodych osobach interesujących się szeroko pojętą tematyką ratowniczo-gaśniczą. Na spotkaniach młodzież nabywa wiedzę m.in z zakresu technik gaśniczych, ratownictwa medycznego, ratownictwa technicznego, chemii, fizyki, a nawet historii. 

Spis treści

 1. Młodzieżowa drużyna pożarnicza przy OSP Gostyń
 2. Kto może dołączyć do młodzieżowej drużyny pożarniczej?
 3. Korzyści związane z wstąpieniem do MDP
  1. Pożytek dla młodzieży
  2. Wyróżnienia, odznaczenia, zalety
  3. Profit dla społeczeństwa
 4. Letnie obozy szkoleniowo-wypoczynkowe dla młodych strażaków
  1. Podstawowe informacje
  2. Zaangażowanie gostyńskich ochotników w szkolenie
  3. Co po obozie?
 5. Młodzieżowa drużyna pożarnicza i ich opiekunowie
 6. Jeszcze raz, w skrócie o młodzieżowej drużynie pożarniczej

Młodzieżowa drużyna pożarnicza przy OSP Gostyń

Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyni prężnie działa młodzieżowa drużyna pożarnicza (dalej MDP). Powstała ona z myślą o młodych osobach interesujących się szeroko pojętą tematyką ratowniczo-gaśniczą. Do grupy od kilku lat należy kilkanaście osób (ilość ta ulega wahaniom). Członkowie zbierają się co tydzień w sobotę o godzinie 10:00 w budynku remizy. Na spotkaniach młodzież nabywa wiedzę m.in z zakresu technik gaśniczych, ratownictwa medycznego, ratownictwa technicznego, chemii, fizyki, a nawet historii. Oprócz tego duży nacisk kładziemy na szkolenia praktyczne, podczas których uczymy obsługiwać sprzęt pożarniczy, sprawiać linie gaśnicze, czy korzystać z narzędzi do udzielania pierwszej pomocy. Zgodnie dewizą „dobry strażak to żywy strażak” nie zapominamy przykazywać informacji na temat BHP.

Kto może dołączyć do młodzieżowej drużyny pożarniczej?

Mając ukończone 12 lat, za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów, można wstąpić w szeregi MDP działającej przy naszej jednostce. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy w każdą sobotę o godzinie 10:00 do remizy w Gostyni. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości postaramy się udzielić odpowiedzi i rad. Istnieje także możliwość porozmawiania zarówno z instruktorami MDP jak i jej obecnymi członkami.

Korzyści związane z wstąpieniem do MDP

Pożytek dla młodzieży

Część zalet bycia członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej została już wymieniona w poprzednich akapitach. W tym należy napisać o najważniejszej. Przynależność do tej organizacji jest, naszym zdaniem, najlepszą drogą rozwoju dla osób chcących zostać zawodowymi strażakami lub ochotnikami. Przyszli strażacy mają okazję od najmłodszych lat uczyć się pożarniczego rzemiosła, nabyć fachową wiedzę oraz poznać środowisko od wewnątrz. Młodzieżowa drużyna pożarnicza oferuje także możliwość uczestnictwa w 2-tygodniowych letnich obozach szkoleniowo-wypoczynkowych. Co roku organizujemy wycieczkę dla młodych członków naszej jednostki. W ubiegłych latach zwiedzaliśmy Komendę Miejską i Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Bielsku-Białej; poznaliśmy funkcjonowanie, wyszkolenie i sprzęt Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Nowym Sączu; w swojej siedzibie przyjęła nas także KP i JRG w Mikołowie; odkryliśmy karty historii w mysłowickim Centralnym Muzeum Pożarnictwa . Ponadto młodzież co roku ma szansę brać udział w zawodach sportowych, takich jak turniej piłki nożnej, tenisa stołowego, czy siatkówki. Niemniej ważna jest możliwość ciekawego i pożytecznego spędzenia sobotniego przedpołudnia.

Wyróżnienia, odznaczenia, zalety

Zaangażowani członkowie drużyny zostają wyróżnieni brązową, srebrną lub złotą odznaką MDP. Podczas obozów mogą zdobyć kolejno wyszkolenie członka, dowódcy i instruktora MDP. Staż  w strukturze jest wliczany do Odznaki za Wysługę Lat. Działalność od najmłodszych lat przy naszej jednostce jest również zaletą w przypadku wniosku o nadanie Medalu za Zasługi dla Pożarnictwa na każdym z trzech poziomów. Przyszli pracodawcy, komendy powiatowe i miejskie państwowej straży pożarnej, mogą przychylnie patrzeć na długoletnią aktywność w drużynie pożarniczej. Umiejętności niesienia pierwszej pomocy mogą się przydać w najmniej spodziewanym momencie.

Profit dla społeczeństwa

Aktywni członkowie MDP, którzy po ukończeniu 18. roku życia zdecydowali się przystąpić do kursu podstawowego, cechują się znacznie większymi umiejętnościami i wiedzą, niż ich rówieśnicy, którzy nie mają ze sobą tego bagażu doświadczeń. Osoby, które za młodu poznały strażacką profesję, bardzo często zostają na długie lata w strukturach straży ochotniczych i państwowych. W tym czasie niosą pomoc w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych, ale także na co dzień dbają o bezpieczeństwo swojego otoczenia.

Letnie obozy szkoleniowo-wypoczynkowe dla młodych strażaków

Podstawowe informacje

Co roku Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Mikołowie (ZP ZOSP RP) organizuje obozy dla adeptów pożarnictwa z terenu naszego powiatu, które czasami przyjmowały nawet charakter międzynarodowy, ponieważ zaproszenie do udziału przyjmowali strażacy z niemieckiego powiatu Neuss oraz sąsiednich Czech. Młodzież w trakcie wypoczynku uczestniczy w szkoleniach z zakresu pożarnictwa, ratownictwa medycznego, musztry, a także w zajęciach sportowych.  Przysposobienie prowadzone jest przez funkcjonariuszy Państowej Straży Pożarnej, ratowników medycznych pracujących na co dzień w pogotowiu ratunkowym, wizytujących jednostek OSP oraz kadrę obozową.

Zaangażowanie gostyńskich ochotników w szkolenie

Warto nadmienić, że wśród wspomnianej kadry znajdują się członkowie OSP w Gostyni. Od kilku lat instruktorem jest wieloletni naczelnik naszej jednostki druh Piotr Rzepka. Ponad to w 2016 roku komendantem obozu był kapitan Ryszard Stawowy, członek zarządu gostyńskiej straży, a także były dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Mikołowie. Przy okazji należy wspomnieć dwie, niezwykle zasłużone dla organizacji tego przedsięwzięcia, osoby: instruktor, a później komendant śp. druh Józef Dudłak oraz komendant i inicjator przedsięwzięcia śp. Stefan Piesiur. Obaj z OSP Mikołów.

Co po obozie?

Pod koniec obozu uczestnicy przystępują do egzaminu na jednym z trzech poziomów zaawansowania: członek, dowódca lub instruktor młodzieżowej drużyny pożarniczej. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego otrzymują odpowiedni stopień. Ponadto kursanci mogą być wyróżnieni brązową, srebrną lub złotą odznaką MDP. Jako jednostka bardzo dobrze oceniamy ideę letnich obozów szkoleniowo-wypoczynkowych. Młodzież oprócz nabycia wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z fachem strażaka, uczy się także dyscypliny i pracy zespołowej. Tylko w 2015 i 2016 roku zarząd OSP w Gostyni zdecydował się wysłać na obóz odpowiednio 7 i 8 członków swojej MDP. Mimo obciążenia dla budżetu, staramy się uczyć niesienia pomocy już od najmłodszych lat.

Młodzieżowa drużyna pożarnicza i ich opiekunowie

Omawiana struktura została powołana przez OSP w Gostyni na podstawie statutu jednostki. Nie trudno jednak zdać sobie sprawę, że oprócz podstaw formalnych, dla funkcjonowania grupy niezbędni są zaangażowani instruktorzy. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielą się wszyscy gostyńscy strażacy, z prezesem i naczelnikiem na czele. Wśród nas są także byli i obecni funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, którzy najlepiej znają strażacki fach, a swoje kwalifikacje wykorzystują na co dzień. Unikalnymi umiejętnościami dzieli się także druh Marcin Błaszkiewicz, członek Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP w Jastrzębiu Zdroju i ratownik medyczny z 8-letnim stażem w pogotowiu ratunkowym. Często wspieramy się fachową literaturą, a każdy zainteresowany ma możliwość zapoznania się z nowinkami w prasie strażackiej, którą udostępniamy. Dzięki różnym wyjazdom, młodzież ma możliwość uczyć się także od ratowników z innych jednostek OSP i PSP.

Jeszcze raz, w skrócie o młodzieżowej drużynie pożarniczej

Ochotnicza Straż Pożarna w Gostyni od kilku lat może się pochwalić prężnie działającą młodzieżową drużyną pożarniczą. Daje ona bardzo duże możliwości nabycia wiedzy i praktycznych umiejętności z wielu dziedzin okołopożarniczych. Młodym strażakom umożliwiamy udział w zawodach sportowych, zwiedzanie ciekawy lokalizacji związanych z strażą pożarną, a także wyjazdy na letnie obozy szkoleniowe. Wszystkie zainteresowane osoby powyżej 12. roku życia zapraszamy co sobotę o godzinie 10:00 na zbiórki, które mają miejsce w remizie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.